سرم قندی نمکی برای چیست؟

دسته بندی ها : مقالات
احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که دچار بیماری شده باشید بعد از مراجعه به پزشک، برای شما سرم نوشته باشد. سرم‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها بنا به تجویز پزشک، کاربرد متنوعی دارد. سرم قندی نمکی یکی از انواعی است که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما به نظر شما سرم قندی نمکی برای چیست و چه کاربردی دارد؟ ما در این نوشتار برای شما توضیح می‌دهیم که این نوع سرم برای چیست و چه مزیتی برای سلامت حال بیماران دارد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.
سرم قندی نمکی چه کاربردی دارد؟

به‌طورکلی، سرم‌های متفاوتی وجود دارند که هر یک از آن‌ها ترکیبات متنوعی در خود جای می‌دهند. ارائه هر یک از این سرم‌ها بسته به نظر و تجویز پزشک متفاوت است. این بدان معنی است که اصلاً نباید هیچ‌یک از آن‌ها را به صورت خودسرانه استفاده کنید. سرم قندی نمکی یکی از مهم‌ترین سرم‌هایی است که بسیار مورداستفاده  قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد می‌توان از ترکیب نمک آبی و شکر با آب و مصرف خوراکی آن، به جای سرم قندی نمکی استفاده کرد. در ادامه اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سرم قندی نمکی چیست؟

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع سرم‌های موجود در بازار پزشکی، سرم قندی نمکی است که از ترکیب دسکتروز و سدیم ساخته می‌شود. به بیان دیگر می‌توان گفت که ترکیبی از سرم‌های نمک و قند به همراه یکدیگر، باعث به وجود آمدن سرم قندی نمکی می‌شود.

کاربرد سرم قندی چیست؟

اما ترکیب نمک و قند در این سرم به چه صورت است؟ به‌طورکلی، میزان ترکیب موجود در این سرم به صورت 60 درصد سرم قندی و 30 درصد سرم نمکی است. این نوع سرم ترکیبی از سدیم کلراید و 5 درصد دکستروز است. اغلب افراد این سرم را می‌شناسند و رواج زیادی در استفاده از آن وجود دارد.

انواع سرم قندی نمکی

سرم‌های قندی نمکی انواع مختلفی دارند و هر یک از آن‌ها بنا به تجویز پزشک، برای موضوع خاصی مورداستفاده  قرار می‌گیرند. اولین گروه از سرم‌های قندی نمکی، سرم‌های 1/3 و 2/3 هستند. این موضوع نشان‌دهنده نسبت نمک موجود در سرم است. به‌طوری‌که یک سوم از سرم نمک و دو سوم آن هم قند است.

یکی دیگر از انواع سرم‌های قندی نمکی که غلظت بیشتری دارند، سرم d/s است. البته باید توجه داشته باشید که همه انواع سرم‌های موجود در بازار باید تحت نظر پرستار یا پزشک تزریق شود. به‌طورکلی، سرم‌های قندی نمکی شباهت زیادی به سرم‌های نمکی ساده دارند. البته همان‌طور که می‌دانید، در ساختار این سرم‌ها مقداری قند هم به کار رفته است.

سرم قندی نمکی برای چه کسانی مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

بعد از این‌که متوجه شدید سرم قندی نمکی برای چیست، خوب است بدانید که این سرم‌ها برای چه کسانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌طورکلی، اغلب اوقات پزشکان از این سرم‌ها برای کودکان استفاده می‌کنند. علاوه بر این، کسانی که مبتلا به هیپوگلیسمی هستند هم از سرم قندی نمکی استفاده می‌کنند. اگر شما هم به این بیماری دچار هستید، می‌توانید انتظار داشته باشید با سرم‌های قندی نمکی از این مشکل خلاص شوید.

همان‌طور که پیش ‌از این نیز گفتیم، در سرم‌های قندی نمکی میزان مشخصی نمک و قند وجود دارد. اما توجه داشته باشید که استفاده از محلول آب نمک آبی یا صورتی همراه با این سرم می‌تواند مزایای آن را دوچندان کند. خرید نمک صورتی در این مواقع بسیار چاره‌ساز خواهد بود.

استفاده از سرم قندی نمکی

الزام مشورت با کادر درمان قبل از استفاده از سرم قندی نمکی

متأسفانه این امکان وجود دارد که برخی از افراد بدون مشورت با کادر درمان و پزشک موردنظر خود، از سرم‌های قندی نمکی به صورت خودسرانه استفاده کنند. اگرچه این سرم کاربرد نسبتا مشخصی دارد، اما استفاده خودسرانه از آن می‌تواند باعث بروز علائم مختلف و عارضه در فرد شود.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که به مشورت با پزشک در این زمینه پافشاری می‌کنیم، این است که افراد مبتلا به کورتون یا دیابت نباید از این نوع سرم استفاده کنند. به همین دلیل هم لازم است قبل از تزریق این سرم، حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری نمایید.

در چه مواردی از سرم قندی نمکی استفاده می‌شود؟

از سرم قندی نمکی برای موارد متنوعی استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، هر سرم بسته به نوع متفاوتی که دارد، برای موارد مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای استفاده از سرم قندی نمکی را می‌خوانید.

  • تأمین انرژی و کالری بدن
  • درمان انواع مسمومیت‌ها و کاهش آن‌ها
  • تامین الکترولیت بدن
  • درمان بیماری گاستروآنتریت
  • تأمین و جبران آب از دست رفته بدن
  • کمک به درمان نارسایی کلیوی، کبدی و قلبی
  • کمک به درمان افراد مبتلا به ‌هایپرناترمی

همان‌طور که در بالا مشاهده کردید، در موارد متنوعی از سرم‌های قندی نمکی استفاده می‌شود و کاربردهای متنوعی دارد. شاید برای شما جالب باشد که نمک موجود در این نوع سرم‌ها کمک زیادی در بهبودی بیماران می‌کند و به طور کلی نمک از دیرباز برای بهبود بیماری‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال درمان درد دندان با نمک از قدیم الایام بسیار رایج است.

ضرورت استفاده از سرم قندی نمکی برای جبران کم آبی بدن

خوب است بدانید که کم آبی بدن می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی در همه افراد به‌خصوص کودکان شود. به همین دلیل هم باید بدانید که چه میزان آب در بدن کودک شما وجود دارد که در صورت لزوم، به پزشک مراجعه کرده و با وی در این زمینه مشورت کنید. زیرا همان‌طور که می‌دانید، کم آبی بدن می‌تواند باعث بروز بیماری‌های دیگری شود و به همین دلیل هم اصلاً نباید از اهمیت این مسئله غافل شوید.

کاربرد سر قندی نمکی

پزشک معالج می‌تواند با بررسی و معاینه دقیق آب بدن فرد، از میزان آب بدن او آگاه شود و درصورت بروز مشکل، آن را رفع کند. برای رفع این‌گونه مشکلات، پزشکان تزریق سرم قندی نمکی را تجویز می‌کنند. این نوع سرم به دلیل داشتن میزان قابل‌توجهی نمک و قند، کمک زیادی به افزایش انرژی بدن شما می‌کند. علاوه بر سرم می‌توانید از محلول آب و نمک آبی برای افزایش انرژی بدن استفاده کنید. در مطلب دیگری راهنمایی‌تان کرده‌ایم که نمک آبی از کجا بخریم.

آنچه درباره سرم قندی نمکی آموختیم

در این مقاله اطلاعاتی درباره سرم قندی نمکی و انواع آن در اختیار شما قرار دادیم. اگر نمی‌دانید سرم قندی نمکی چیست و برای چه چیزی مورداستفاده قرار می‌گیرد، مقاله بالا به شما کمک زیادی می‌کند. همان‌طور که متوجه شدید، این نوع سرم تأثیر زیادی در تأمین آب بدن فرد دارد و همچنین می‌تواند باعث تأمین انرژی برای بدن شود. وجود میزان قابل‌توجهی نمک در این سرم تأثیر فوق‌العاده زیادی در این مورد دارد. مصرف خوراکی نمک‌های صورتی و آبی، بهترین جایگزین برای سرم‌های قندی نمکی است و در برخی موارد فرد را از سرم زدن بی‌نیاز می‌کند.

سوالات متداول

01سرم قندی نمکی چیست؟

سرم قندی نمکی از ترکیب دکستروز (نوعی قند) و سدیم (نمک) ساخته می‌شود. از این سرم برای تامین انرژی و جبران آب از دست رفته بدن استفاده می‌شود؛ به همین دلیل سرم قندی نمکی برای اسهال مفید است.

02عوارض سرم قندی نمکی چیست؟

مصرف خودسرانه سرم قندی نمکی برای بیماران مبتلا به بیماری فشار خون بالا و دیابت، مضر است.

03بهترین جایگزین سرم قندی نمکی کدام است؟

برای تامین نمک و انرژی موردنیاز بدن، بهتر است از نمک‌ آبی و نمک صورتی استفاده کنید. برای خرید نمک آبی، نمک صورتی و نمک دریا وارد فروشگاه بلو سالت 24 شوید و سفارش خود را ثبت کنید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سرم قندی نمکی برای چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2021 - BLUESALT24 | All rights reserved